1995. május 17-én napfényes, meleg nap volt San Diegoban. Az egész rendőrség egy ámokfutó járművet üldöz: egy tankot.
1995. május 17-én napfényes, meleg nap volt San Diegoban. Az egész rendőrség egy ámokfutó járművet üldöz: egy tankot.
Nathan Sawaya-ra művészetére akkor figyelt fel a világ, amikor a LEGO neki adományozta a "LEGO Modellépítő Mester " címet.
Kevés hírnek dőlt be úgy a világ, mint annak, hogy gyónni lehet az iPhone-on keresztül. De miért is lett ennyire felkapva, hogy másnap Vatikánnak kellett cáfolnia?
Néhány gondolatom az egyház, a hívők, és az internet viszonyáról a Petőfi rádió Netidők című műsorának blogjában.
Az acélnál is keményebb, nem rozsdásodik és az éle gyakorlatilag soha sem tompul. Nem vezeti az áramot és nem mágnesezhető. Csak egyetlen keményebb anyag létezik nála: a gyémánt. A konyha örök darabja: a kerámiakés.
Több mint döbbenetes ez a kép, de nincs veszély: a kislány tökéletes biztonságban van a Cochrane Jegesmedve parkban.
A katonai szakértők évek óta próbálják definiálni a kiber-háborút a hagyományos katonai fogalmak tükrében. Azonban Egyiptomban egy olyan helyzet alakult ki, amely miatt új fogalmat kell megtanulnunk: Kiber-pogárháború.
A világban sokfelé nagy hagyománya van a a járművek egyedi díszítésének. Ennek egyik különlegesen szép ága a sisakfestés.
Hollandiában egészen újszerű módszert találtak az árvízkárok enyhítésére. Ha jön az ár, a ház lebegni kezd. De ez nem hajó.
Folytatom a legnagyobb akváriumok bemutatását. A világ második legnagyobb akváriuma egy kontinens közepén épült. A legnagyobb egy sivatagban található.
Georgia Akvárium
A második legnagyobb akvárium négyszáz kilométerre fekszik a legközelebbi óceántól, és egy halakba szerelmes milliárdosnak köszönhető, csaknem a teljes építési költséget magára vállalta. Bernie Marcus úgy döntött, ha már pénzt ad egy akváriumra, akkor legyen az a világon a legnagyobb, és 200 millió dollárt utalt át. Az atlantai Georgia Akvárium az Olimpiai park szomszédságában épült, hajó alakú létesítmény 2005 november 23-án nyitotta meg kapuit, és négy évig a világ legnagyobb akváriuma volt.
Az összesen 36 millió liter, vagyis 36 000 köbméter térfogatú medencék alatt, akrilüveg alagutakban sétálhatnak a látogatók, amelyek akár harminc méter hosszúak is lehetnek, falvastagsága 20 centiméter. A hatvan akvárium közül a legnagyobb az Ocean Voyager, amelybe közel 24 000 köbméter víz fér el. A 100 000 tengeri lény közül ketten emelkednek ki népszerűségükkel és méretükkel: Ralph és Norton, a két cetcápa Taiwanról érkezett Atlantába. A legtöbb hal nem a tengerből, hanem halfarmokról érkezett speciális teherautókon, vagy repülővel. Természetesen nem kerülhetnek egyből a medencékbe., harminc napig karanténban tartják azokat.
A Dubai Akvárium és Vízalatti Állatkert
A világ legnagyobb akváriuma hol máshol is lehetne, mint a legek városában, Dubaiban. A világ legvárosában megépült a legnagyobb bevásárlóközpont, a Dubai Mall. A Dubai Akvárium és Vízalatti Állatkert a Dubai Mall bevásárlóközpont egyik fénypontja. Az 50x17x11 méteres akvárium térfogata közel 10 millió liter. 70 faj 33 000 egyede él benne, köztük 400 cápa és rája. A "legnagyobb egybefüggő akrilpanel" címét viselő világrekorder átlátszó látogatófal csaknem 33 méter hosszú, 8 méter 30 centi magas és 75 centiméter vastag. Vastagsága ellenére is kicsi a fénytörése.
Azakvárium nem csak turistacsalogató látványosság, kutatásokat is végeznek a fenntartók, illetve a Dubai Nemzetközi Akadémia biológus hallgatói. Kiemeltek a gyermekeknek szánt oktatóprogramok is. Itt lehetőség nyílik arra is, hogy üvegfenekű csónakban felülről nézzék meg az élőlényeket. A legújabb szolgáltatás, hogy a látogatok ketrecben is merülhetnek az élőlények közé. Egy merüléssel 4 személy és két vezető merülhet, 10 éves kor felett bárki kipróbálhatja.
Mérnöki pontosságot igényel egy ilyen létesítmény fenntartása, és hogy a lakók ne egyék meg egymást. Néhány példa az Atlantai akvárium feladatai közül.
Mivel az Atlanti-óceán is csaknem 400 kilométerre van, a város édesvizet kell átalakítani tengervízzé. Ezt tisztítják, forgatják és újrahasznosítják. Ezeket az akváriumokat is takarítani kell, de ezt a feladatot búvárok végzik, ahogy sok más karbantartó feladatot is. Feladatuk nem egyszer életveszélyes, nem a cápák miatt, hanem a különleges körülmények miatt.
A létesítmény működéséhez 250 szivattyút, és több száz kilométer csővezetéket kell karbantartani. Egy szinte mindennapi feladat a problémák nagyságának érzékeltetéséhez. Eltömődött a koralloknak otthont adó akvárium szivattyúja, amely percenként 10 000 liter vizet pumpál a hullámkeltő gépbe. Ehhez a búvárnak át kell bújnia egy 50 centiméteres szűk résen az akvárium fala és a hátteret képező sziklák között. Le kell ereszkednie 6 méter mélységbe, majd át kell vergődni 8 méternyi csövön, állványon és egyéb akadályon, hogy megérkezzen egy olyan kicsi helyre ahol a könyökét is alig tudja mozgatni. Az út kb. hat percig tart. Itt kell elvégezni a munkát, miközben figyelni kell a felszíni kapcsolatra, az oxigénellátásra, és minden veszélyes akadályra. A legnagyobb veszélyt az jelenti, ha a levegőt szállító cső beakad valamibe. itt a búvár nagyobb veszélyben van, mint a nyílt tengeren, mert a társai nem tudnak neki segíteni, nem tudják pár pillanat alatt kimenekíteni.
Az akvárium lakóinak etetése sem hétköznapi feladat. A legnagyobb látványosság, ahogy az akváriumok legnagyobb lakóit a búvárok kézből etetik. De gondolni kell a többi, közel százezer lényre is. Minden héten öt tonna hal érkezik az akvárium haletetőjébe. Többek között napi 50 kilogramm szardínia, 100 kilogramm pici lazac, és 150 kilogramm pici rák kerül az „étlapra”. A legnagyobb étvággyal a két cetcápa bír, bár még fiatalok, de napi 15 kilogramm pici rákot fogyasztanak el.
Mint minden ökoszisztémának, ennek is vannak végtermékei. Egy ilyen zárt rendszer nem tudja maradéktalanul feldolgozni azt, ezért a maradéktól a szűrőrendszerek szabadítják meg a vizet. Minden hal ürít, köztük a hatalmas cetcápák is. Ez egy hónap alatt akár tíz centis rétegben is lerakódik a hatalmas tisztító tartály alján. Ezért havonta egyszer leeresztik a vizet a tartályból, a karbantartók lemásznak, és eltakarítják az összegyűlt üledéket. Nem egy tiszta munka.
Az állatok egészségéről állandó orvosi felügyelet, és rendszeres vizsgálat gondoskodik. A beteg állatok saját kórházban kerülnek kivizsgálásra és gyógyításra. Az óriások esetében nem ilyen egyszerű a helyzet: a cetcápát egy tucat embernek kell lefogni a vizsgálathoz. A fehér delfinek engedelmesen tűrik a vizsgálatot, hiszen jutalomfalatok járnak érte.
Ajánlat:
Élő sárkányt és unikornist otthonra
Kult ajánlat:
Napi szubjektív - Arthur C. Clarke: Mélység