A különleges dizájn rangos nemzetközi díjra esélyes. Segíts nyerni!
Rangos nemzetközi díjra esélyes a Galya-kilátó: az építmény bekerült a legnagyobb amerikai online építészmagazin, az Architizer éves versenyébe Renováció kategóriában. A jelöltek két díjra esélyesek: a szakmai zsűri elismerése mellett közönségdíjat is nyerhetnek. A közönségdíjra bárki szavazhat.
A Galya-kilátó (korábbi nevén Péter-hegyese kilátó) a Galya-tető legmagasabb csúcsán, a 955 méter magas Péter hegyesén álló, az Országos Kéktúra útvonalán található kilátó. Az ország legmagasabban álló, kifejezetten e célból épült kilátója; ettől magasabban fekvő építmény csak egy van az országban, a Kékestetőn álló TV-torony és kilátó.
Tetőterasza 360°-os panorámát biztosít. Kelet felé a Bükk látható, nyugatra a Börzsöny és a Cserhát tájai, északra pedig a szlovák hegyvonulatokat figyelhetjük meg. Tiszta időben a Mecsekig, illetve a Magas-Tátráig is ellátni. A Piszkéstetői Obszervatórium tetejét is látni lehet.
A kilátó 1934 óta áll, öt évvel a Galyatetői Nagyszálló átadását megelőzően építették. Már kezdettől fogva nagyon népszerű látványosság volt; a híres zeneszerző, Kodály Zoltán is számtalanszor megmászta lépcsőit. A 2000-es évekre a kilátó állapota meglehetősen leromlott, ezért mindenképpen szükség volt az átépítésre. Az évek során a környező fák is jelentősen túlnőttek a kilátószinten, akadályozva a kilátást. Meglepő módon nem úgy döntöttek, hogy kivágják a kilátást akadályozó fákat, hanem a felújítás és a magasítás mellett döntöttek.
A Nartarchitects építészeit (Kovács Csaba vezető építész és Vass-Eysen Áron építész) rögtön megragadta a torony szép, négy az egyhez aránya. A 17 méteres kilátó tetejére régebben egy belső, rozsdás csigalépcsőn lehetett feljutni, fent pedig egy kevésbé impozáns vasketrecből nézelődhetett a túrázó. Ők meglátták a lehetőséget a kilátóban és kezdeményezték a felújítását.
A torony magasságát mindenképpen növelni kellett, de arányain nem akartak változtatni. Először fatoldásban gondolkodtak, később pedig a belső csigalépcső folytatásában. A tervezés közben derült ki, hogy a régi belső csigalépcső túl keskeny, a jelenlegi előírásoknak nem felel meg, ezért a lépcsőt kívülre kellett elhelyezni. Végül egy 13 méteres vasbeton magasítást és kettős külső lépcsőspirált terveztek.
A torony teste eredetileg mátrai andezitből készült, amelyre egy 13 méteres magasságú látszóbeton magasítás került, így magassága elérte a 30 métert. A tervezők elmondták, hogy szándékosan döntöttek a manapság divatos látszóbeton mellett: fontos volt a korszellem megjelenése mellett az is, hogy időtálló anyagból készüljön a toldás. A vasbeton szerkezet a torony belsejében az eredeti szinteken is folytatódik. A magasítás ezüstszürke színe harmonizál a környezetében lévő fák törzsének színével. A két, egymással párhuzamosan haladó lépcső (melyek közül egyik a fel-, másik a lejutást szolgálja) kívülről csavarodik a megnyújtott belső magra. , melyet a kiszélesített acélszerkezetre húzott rozsdamentes sodronyból font hártyával borítottak.
A mintegy 80 millió forintból megvalósult felújítás tavaly szeptember 15-én adták át. A kilátóba 200 Ft-os érmékkel működő beléptető kapu biztosítja a bejutást. A beléptető-kaput elhagyva 162 lépcsőfokot kell leküzdeniük a látogatóknak. Nyers beton falaikon kerek ajtók és szintén kerek, színes üveggel fedett kajütablakok találhatók. Amikor nincs vendég, a programozható lámpa éjszaka érdekes díszfényeket ad az épületnek. A magasítással képződött három belső helyiségből a torony tetején kialakítottak három szobát, amelyeket bivakszállásként használhatnak a turisták.
Mi is az a bivak? a bivak szabad ég alatti tartózkodást, "menedékhelyet" jelent. A kilátóban található szállás a hagyományos értelemben vett bivaktól eltér komfort zónáját tekintve, de még így is puritán, egyszerű. Plexi ablakok, amelyek a látszóbetonra vannak ráhelyezve, a szél befúvását nem akadályozva ezzel.
A bivakok nem fűtöttek. Derékaljról, hálózsákról a vendégek gondoskodnak saját részükre. A földre helyezett farácson kívül más bútorzat nincs a szobákban, és bár a berendezés puritán, a szállásokat lámpákkal, konnektorral és wifivel látták el. A 3×5 fő részére kialakított szobák az ország legmagasabban fekvő szálláshelyei. Mosdó, WC és zuhanyzó az épület lábától 250 méternyire található. A szállásdíj 2000 Ft + IFA.
A Galya-kilátó már tavaly abszolút győztes lett, a Média Építészeti Díja átadásán az Épület kategória szakmai győztese lett, valamint elhozta a kategória közönségdíját is. Most újabb rangos versenyben mérettetik meg. Az Architizer A+ Awards díjat az egész építészszakma által követett Architizer online magazin a Wall Street Journallal és a Webbysszel közösen alapította három évvel ezelőtt. Az Architizer A+ Awardson a szakmai zsűri több mint száz kategóriában választja ki a legjobbakat, emellett van külön közönségdíj is, amelyre az interneten keresztül április 1-ig bárki szavazhat. A győzteseket április 12-én hirdetik ki.
Voksolni itt lehet, és érdemes is szavazni, mert jelenleg a kilátó fej-fej mellett versenyez egy kínai teaházzal.
A kilátó honlapja
A kilátó Facebook oldala
Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel. Csatlakozz a több mint harmincegyezer főt számláló közösségünkhöz a Facebookon, mert sok mindent csak ott, vagy azon keresztül találsz meg. További blogjaink, és minden egyéb, ami érdekes, de nem ér meg egy blogbejegyzést. Linkek, fotók, videók, rövidebb és hosszabb infók, vagyis bővebb tartalommal várunk rád.
Ezt láttad már?
Szem-Szájnak gasztroblog: Hétvégi dizájn: Vintage tálaló szekrény
Macskaőrség: Vicces macskák
Napi videó: A hónap bukásai
Napi fotó: Kemény meló
(via)