Ebben a rekkenő hőségben talán egy kis felüdülést nyújthat, ha bepillantunk a világ legszebb jégbarlangjaiba, vagy a gleccserek hasdékaiba. Nepál, Ausztria, Antarktisz, Argentina: A világ jéghideg csodái.
Ebben a rekkenő hőségben talán egy kis felüdülést nyújthat, ha bepillantunk a világ legszebb jégbarlangjaiba, vagy a gleccserek hasdékaiba. Nepál, Ausztria, Antarktisz, Argentina: A világ jéghideg csodái.
Egy földkörüli séta, avagy a világon mindenfelé hogy próbálják a maguk hasznára fordítani a éttermek és büfék az amerikai gyorsétteremlánc népszerűségét. A jogászoknak biztos nem csekély fejtörést okozhat, hogy a hasonlóság hol meríti ki a védjegybitorlás tényállását.
Svájc legnagyobb tava időnként elképesztő pusztítást képes okozni. A tó nem fagy be egykönnyen, de a levegő lehűlhet nulla fok alá. Ha a hideghez viharos szél is társul, akkor különleges helyzet áll elő. A partot vadul ostromló hullámok hatalmas mennyiségű vizet permeteznek a levegőbe, amely azonnal lehűl, és ráfagy mindenre, legyen az móló, korlát, járda, fa, hajó, vagy autó. Pillanatok alatt vastag jégréteg képződik szinte bármin, amelyet a szél még tovább formálhat. Ez kíméletlenül meggyötri a környezetet, de lenyűgöző látványt is nyújt egyben.
De még ebben a pusztításban is megtalálta a szinte költői szépséget Vincent Emery svájci fotográfus. Az ő gyűjteményéből szemezgettem.
Amszterdamban a befagyott csatornákon sétálnak bicikliznek, korcsolyáznak az emberek.
A legócskább akciófilmek kliséi közé tartozik, amikor a hősiesen előretörő sarkkutatók alatt egyik pillanatról a másikra megreped a jég. De ilye a valóságban is megtörtént. Nem is oly régen.
A szellemek is szeretnek hógolyózni és hóembert építeni. Legalábbis így foglalhatóak össze azok a különleges esetek, amikor rejtélyes hóhengereket találtak a völgyekben, de nyomokat körülöttük nem. Kis szerencsével most talán mi is láthatunk hóhengereket.
Mindannyiunk képzeletében úgy élnek a jéghegyek, mint hatalmas piszkosfehér tömbök, amelyek a szürke ég alatt úsznak. A valóság azonban ennél sokkal izgalmasabb. Például a jéghegyek napos időben is megállás nélkül folytatják az útjukat.
De az igazi tévedés a jéghegyek színe. A jég állapotától függően más és más színű lehet. Akár csíkos is.
A természet furcsa szeszélye nyomán nagy ritkán jéggömbök boríthatnak egy-egy tengerpartot.
Nem véletlenül írtam hógolyók helyett jéggömböket. A hógolyókat az emberek gyúrják, ezeket pedig a szél és a víz. Valamint nem csak hóból állnak, hanem megfagyott vizes hóból.
Ha szabadon kalandozhatnánk a naprendszerben, fantasztikus helyekre juthatnánk el, ahol elképzelhetetlen csodákat láthatnánk. Keressük fel a leghidegebb helyet, ahol jégvulkánokat, a legmagasabb gejzíreket, derékszögben szálló füstöt találunk.
Több mint döbbenetes ez a kép, de nincs veszély: a kislány tökéletes biztonságban van a Cochrane Jegesmedve parkban.