Titokzatos, óriás gömböket találtak az orosz sztyeppe földjében. Eredetük rejtély.
Tavaly tavasszal Oroszországban a volgográdi régió Mokraya Olkhovka nevű falucskája mellett furcsa, gömb alakú tárgyakat találtak a föld alatt. A helyiek azt gondolták megkövesedett dinoszaurusz-tojásokra bukkantak.
A helyszínre kiment érdeklődök hatalmas, egy méter magas, és egy méter átmérőjű gömböket találtak. Az óriási esőzések alatt a víz mosta ki azokat. A dinótojás elmélet hamar megdőlt, miután kiderült a gömbök szilíciumból, homokból és fémből voltak. Néhányon még korrózió nyomai is látszottak.
Néhány gömböt összetörtek, a nagyon vastag héj üreget rejtett, de belsejében csak a héj anyagát alkotó homok és fémpor keveréket találtak.
Hamarosan újabb elmélet bukkant fel. Évszázmilliókkal ezelőtt ezen a környéken tenger hullámzott, és elképzelhető, hogy egy tenger alatti vulkán működött itt, és a vulkanikus gőzből kicsapódott anyagok hűltek le itt. Az elmélet egyetlen szépséghibája, hogy ezek a csaknem teljesen szabályos gömbök egyforma méretűek, és egymás közelében találhatóak. Ez nem vall a vulkanikus eredetre.
Azóta kiderül, hogy a jelenség nem egyedülálló. Találtak már ilyen rejtélyes gömböt Új-Zélandon:
És találtak már Kazahsztánban is:
A rejtélyre egyelőre nincs magyarázat.
Csatlakozz hozzánk a Facebookon, mert van, amit csak ott találsz meg. Linkek, fotók, videók, rövidebb és hosszabb infók, vagyis bővebb tartalommal várunk rád.