1,2 hektár elég egy festményhez?
Olajkutak a város közepén? Bizony, csak jó el vannak dugva.
Kevesen vannak tisztában azzal, hogy Kalifornia állam harmadik legnagyobb olajmezője Los Angeles alatt található. Ne hidd, hogy kiaknázatlanul várakoznak a mélyben a készletek. A városban sok olajkút található, amely folyamatosan termeli ki a nyersanyagot. Van olyan amelyik egy középiskola udvarán áll, másik egy bevásárlóközpont parkolójában, a harmadik egy farmer áruház területén. Az egyik úgy néz ki mint egy templomtorony, a másik mint egy siló, a követklező csak viccesen le van festve. De mindegyik ugyanazt a célt szolgálja. Olajat hoz fel.
Bármilyen hihetetlen is, az itt látható képek nem fényképek, hanem festmények, grafikák szénrajzok. A művészek a legtökéletesebb élethűségre törekedtek.
Kim Ji-hoon - ceruzarajz
Samuel Silva - golyóstoll
Nálunk csak néhány évente bukkan fel egy-egy hír, hogy valakik megpróbálták megfúrni a Mol csővezetékét. Ez Nigériában mindennapos és óriási probléma, amely hatalmas környezetszennyezéssel, és gyakran halálos áldozatokkal is járt.
Nigéria. A nyugat-afrikai ország természei kincsei révén a kontinens egyik leggazdagabb országa lehetne. Jóllehet Nigéria a fekete földrész első számú kőolajtermelője (a nemzeti jövedelem 80 %-a az olajexportból származik), a lakosság vajmi keveset érez az ásványkincs áldásaiból. A hazánknál területileg tízszer nagyobb ország 162 milliós népességének zöme ma is a szegénységi szint alatt él: napirenden vannak az olajat, benzint szállító csővezetékek illegális megcsapolásából következő kisebb-nagyobb balesetek, katasztrófák.
A különböző nyári fesztiválokon és vásárokon az egyik legnépszerűbb vásárfiák a különböző fatányérok és fatálak, és egyéb fa konyhai eszközök. Egyik szebb mint a másik, nagyon igényesen készített iparművészeti alkotások. De hogy ilyen szép is maradjon a használat ellenére, az egy kis odafigyelést igényel.
Jó ideig még biztos nem. Ahogy egy amerikai humorista mondta az első nagy olajválság után: "mondták, hogy elfogy az üzemanyag. Igen, az ötvencentes. Kétdollárosból annyi van, minta fene."
Bár olajválság van, még mindig próbálunk előre menekülni, és kapaszkodunk a fosszilis energiahordozókba. Bármilyen furcsa is, bár évről évre több olajat használunk, mégis egyre nagyobbak a készletek. A közeljövőben nem kell attól tartanunk, hogy kifogynak a készletek, csak a kitermelésük lesz egyre drágább. Ezért emelkedni fog az olaj ára, és megéri a nehezen elérhető készletek megcsapolása is.