Hihetetlen vadállatportrék
A 23 éves finn vadállat-fotós, Ossi Saarinen fantasztikus természetfotói.
2019 legjobb vadvilág fotói
Ahhoz, hogy megértsd, milyen csodálatos a világ, ilyen tökéletes fotók kellenek. A verseny legjobb képei.
A természet láthatatlan oldala
A zseniális természetfotós, Dick van Duijn képei.
Veteránból természetfotós
Miguel Denver a külföldi brit fegyveres erők veteránja, 18 éve él az Egyesült Államokban Michiganben. Öt évvel ezelőtt kétszer is stroke-ot kapott, és hogy helyreállítsa az egészségét, természetfotózással kezdett foglakozni. Sem ideje, sem pénze nem volt arra, hogy tanfolyamot végezzen, de a felvételek tanúsága szerint a férfi ösztönös tehetség.
Ahol ismét a természet az úr
Romain Thiery francia fotós az elhagyott helyek fotósa. Csaknem 10 éve utazgat Európában, hogy elfelejtett leromló épületeket keressen fel, és megörökítse, ahogy a természet újra megjelenik ott, ahonnan az ember elmegy. A természet és az építészet melankólikus emlékművei.
Humoros természetfotók versenye
Bizony ilyen is van. A Comedy Wildlife Photography Awards idén már harmadszor kerül megrendezésre. Néhány kép a jelentkezők közül. Magyar is van köztük. (cím - készítési hely - fotós)
12+1 érv az ősz mellett
Vidékek, amelyek ősszel mutatják meg legszebb arcukat. Máskor is gyönyörűek, de az ősz színei teszik varázslatossá.
Első űrsaláta
Az űrben kertészkedni is piszok bonyolult dolog. Több, mint 50 évig kellett várni az első szüretelésre.
Az űrben valóban minden más, a gravitáció hiánya miatt másképp működik szervezet is. Megváltozik az emésztőrendszer működése, az emésztés folyamata lelassul. A hajósok nagy része vagy székrekedéssel, vagy éppen ellenkezőleg, hasmenéssel küzd. Még az ízérzékelés is megváltozik: az ételek nem olyan ízletesek, jóval több fűszerre van szükség. Épp ezért nem véletlen, hogy az űrhajósok által leggyakrabban fogyasztott termék a fűszeres ketchup.
A sci-fi már a kezdetektől jósolja, hogy egyszer majd az űrben fogunk élni, dolgozni, és főleg enni. De amikor sikerült kijutnunk az űrbe, rá kellett jönnünk, hogy a Földtől távol semmi sem egyszerű. Évtizedek teltek el, amíg a tubusos ételektől eljutottunk a valódiakig. De ezek még mindig nem friss fogások, hanem fagyasztással vagy szárítással tartósított ételek. Az űrhajósok nem véletlenül várják annyira az utánpótlást szállító teherűrhajókat, mert csak ilyenkor jutnak friss zöldségekhez, gyümölcsökhöz.