Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Dubai hatvan éve

Vályogtól és sátraktól a felhőkarcolókig, halászcsónaktól a luxusjachtig. 60 év olajgazdagság eredménye.

Tovább


Labirintus-torony

A világ legnagyobb, függőleges labirintusa próbára teszi a szemed.

Tovább


Dubai rendőrautó csodái

A világ legszebb és leggyorsabb rendőrautói.

A Dubaii rendőrség a büszke tulajdonosai a világ legszuperebb rendőrautó flottájának, a legjobb sportkocsik a világ minden tájáról. A flotta legújabb tagja a nettó 1 00 000 euróba kerülő Bugatti Veyron. Nulláról százra 2,5 másodperc alatt gyorsul fel az ezer lőerős csoda, végsebessége 408,3 kilométer/óra. De nem fogja kergetni márkatársait Dubai autópályáin, nem erednek bűnözők nyomába, mert a rendőrség csak PR célokra használja. Különböző turisztikai attrakciókon lehet majd látni ezeket a csodákat. Néhány a legszebbek közül.

Tovább


Mit kapsz 24 000 dollárért?

Ennyi egy éjszaka Dubaiban, a Burdzs Kalifa felhőkarcoló hétcsillagos szállodájában. Az elnöki lakosztály minden elképzelést felülmúló luxusa.

Tovább


Ilyet még nem láttál: Ingázóbusz Dubaiban

23 személyes limuzin, sirály-ajtók, és 250-es végsebesség.

Dubaiban bemutatták a holland tervezésű SuperBus-t, már ha ez a jármű még illethető ezzel a névvel. Ez a járgány közelebb áll a szuperlimuzinokhoz, mint egy hagyományos buszhoz. A tervek szerint ez lesz a következő generációs ingajárat a sivatagi országban.

Tovább


Elhagyott szuperkocsik

Dubai az álmok és a gazdagság földje. De a válság ott sem kímélte a vállalkozókat. A korábbi sikerek és gazdagság után sok vállalkozás csődölt be, gyakran tetemes adósságokat összegyűjtve. Ám az Emirátus törvényei kemények: az adós ha nem fizet, gyorsan börtönben találja magát hosszú időre.

Ezek után nem csoda, hogy a becsődölt vállalkozók, miután nem tudták finanszírozni korábbi luxus életvitelüket, tetemes adósságokkal és hitelekkel a nyakukban, a börtön helyett a menekülést választották. Kihajtottak a repülőtérre, és mindent maguk mögött hagyva gépre szálltak. Ezért állt elő az a számunkra képtelen helyzet, hogy dubai repülőterének parkolójában és a környező utcákban százszámra találhatóak elhagyott luxusautók.

Korábbi gondosan óvott fényezésüket már kikezdte a nap, ellepte azokat a por, a szemét, és a graffiti. Bármerre nézünk, elhagyott Porsche, Mercedes, Bentley, Ferrari, de még Lamborgini is.

Számunkra a legmeglepőbb, hogy a legtöbb járműben még az indítókulcs is benne maradt. A szigorú törvények mellett senki sem kockáztatja meg, hogy elvigyen egy idegen járművet. Egy 2010-es számlálás után mintegy 3000-re becsülték az elhagyott autók számát.

Tovább


A világ legelképesztőbb szökőkútja

Amely egyúttal a legszebb, legnagyobb és legdrágább is. Természetesen a modern legek városában, Dubaiban.

Mint mindenből, ebből is a legnagyobbat akarták Dubaiban. És meg is vették. 137 méter magas, 250 méter hosszú. 84 000 liter mozgat meg és a látványról 6600 fényszóró és 50 videóprojektor gondoskodik. Minderre 281 millió dollárt költöttek. A látvány magáért beszél. Video a végén.

Tovább


Az igazi óriások

Folytatom a legnagyobb akváriumok bemutatását. A világ második legnagyobb akváriuma egy kontinens közepén  épült. A legnagyobb egy sivatagban található.

 

Georgia Akvárium

A második legnagyobb akvárium négyszáz kilométerre fekszik a legközelebbi óceántól, és egy halakba szerelmes milliárdosnak köszönhető, csaknem a teljes építési költséget magára vállalta. Bernie Marcus úgy döntött, ha már pénzt ad egy akváriumra, akkor legyen az a világon a legnagyobb, és 200 millió dollárt utalt át. Az atlantai Georgia Akvárium az Olimpiai park szomszédságában épült,  hajó alakú létesítmény 2005 november 23-án nyitotta meg kapuit, és négy évig a világ legnagyobb akváriuma volt.

Az összesen 36 millió liter, vagyis 36 000 köbméter térfogatú medencék alatt, akrilüveg alagutakban sétálhatnak a látogatók, amelyek akár harminc méter hosszúak is lehetnek, falvastagsága 20 centiméter. A hatvan akvárium közül a legnagyobb az Ocean Voyager, amelybe közel 24 000 köbméter víz fér el. A 100 000 tengeri lény közül ketten emelkednek ki népszerűségükkel és méretükkel: Ralph és Norton, a két cetcápa Taiwanról érkezett Atlantába. A legtöbb hal nem a tengerből, hanem halfarmokról érkezett speciális teherautókon, vagy repülővel. Természetesen nem kerülhetnek egyből a medencékbe., harminc napig karanténban tartják azokat.

 

 

A Dubai Akvárium és Vízalatti Állatkert

A világ legnagyobb akváriuma hol máshol is lehetne, mint a legek városában, Dubaiban. A világ legvárosában megépült a legnagyobb bevásárlóközpont, a Dubai Mall. A Dubai Akvárium és Vízalatti Állatkert a Dubai Mall bevásárlóközpont egyik fénypontja. Az 50x17x11 méteres akvárium térfogata közel 10 millió liter. 70 faj 33 000 egyede él benne, köztük 400 cápa és rája. A "legnagyobb egybefüggő akrilpanel" címét viselő világrekorder átlátszó látogatófal csaknem 33 méter hosszú, 8 méter 30 centi magas és 75 centiméter vastag. Vastagsága ellenére is kicsi a fénytörése.

Azakvárium nem csak turistacsalogató látványosság, kutatásokat is végeznek a fenntartók, illetve a Dubai Nemzetközi Akadémia biológus hallgatói. Kiemeltek a gyermekeknek szánt oktatóprogramok is. Itt lehetőség nyílik arra is, hogy üvegfenekű csónakban felülről nézzék meg az élőlényeket. A legújabb szolgáltatás, hogy a látogatok ketrecben is merülhetnek az élőlények közé. Egy merüléssel 4 személy és két vezető merülhet, 10 éves kor felett bárki kipróbálhatja.

Mérnöki pontosságot igényel egy ilyen létesítmény fenntartása, és hogy a lakók ne egyék meg egymást. Néhány példa az Atlantai akvárium feladatai közül.

Mivel az Atlanti-óceán is csaknem 400 kilométerre van, a város édesvizet kell átalakítani tengervízzé. Ezt tisztítják, forgatják és újrahasznosítják. Ezeket az akváriumokat is takarítani kell, de ezt a feladatot búvárok végzik, ahogy sok más karbantartó feladatot is. Feladatuk nem egyszer életveszélyes, nem a cápák miatt, hanem a különleges körülmények miatt.

A létesítmény működéséhez 250 szivattyút, és több száz kilométer csővezetéket kell karbantartani. Egy szinte mindennapi feladat a problémák nagyságának érzékeltetéséhez. Eltömődött a koralloknak otthont adó akvárium szivattyúja, amely percenként 10 000 liter vizet pumpál a hullámkeltő gépbe. Ehhez a búvárnak át kell bújnia egy 50 centiméteres szűk résen az akvárium fala és a hátteret képező sziklák között. Le kell ereszkednie 6 méter mélységbe, majd át kell vergődni 8 méternyi csövön, állványon és egyéb akadályon, hogy megérkezzen egy olyan kicsi helyre ahol a könyökét is alig tudja mozgatni. Az út kb. hat percig tart. Itt kell elvégezni a munkát, miközben figyelni kell a felszíni kapcsolatra, az oxigénellátásra, és minden veszélyes akadályra. A legnagyobb veszélyt az jelenti, ha a levegőt szállító cső beakad valamibe. itt a búvár nagyobb veszélyben van, mint a nyílt tengeren, mert a társai nem tudnak neki segíteni, nem tudják pár pillanat alatt kimenekíteni.

Az akvárium lakóinak etetése sem hétköznapi feladat. A legnagyobb látványosság, ahogy az akváriumok legnagyobb lakóit a búvárok kézből etetik. De gondolni kell a többi,  közel százezer lényre is. Minden héten öt tonna hal érkezik az akvárium haletetőjébe. Többek között napi 50 kilogramm szardínia, 100 kilogramm pici lazac, és 150 kilogramm pici rák kerül az „étlapra”. A legnagyobb étvággyal a két cetcápa bír, bár még fiatalok, de napi 15 kilogramm pici rákot fogyasztanak el.

Mint minden ökoszisztémának, ennek is vannak végtermékei. Egy ilyen zárt rendszer nem tudja maradéktalanul feldolgozni azt, ezért a maradéktól a szűrőrendszerek szabadítják meg a vizet. Minden hal ürít, köztük a hatalmas cetcápák is. Ez egy hónap alatt akár tíz centis rétegben is lerakódik a hatalmas tisztító tartály alján. Ezért havonta egyszer leeresztik a vizet a tartályból, a karbantartók lemásznak, és eltakarítják az összegyűlt üledéket. Nem egy tiszta munka.

Az állatok egészségéről állandó orvosi felügyelet, és rendszeres vizsgálat gondoskodik. A beteg állatok saját kórházban kerülnek kivizsgálásra és gyógyításra. Az óriások esetében nem ilyen egyszerű a helyzet: a cetcápát egy tucat embernek kell lefogni a vizsgálathoz. A fehér delfinek engedelmesen tűrik a vizsgálatot, hiszen jutalomfalatok járnak érte.

 

Ajánlat:

A világ legnagyobb akváriumai

Élő sárkányt és unikornist otthonra

Az ördög úszómedencéje

 

 

Kult ajánlat:

Napi szubjektív - Arthur C. Clarke: Mélység

 

Ne hagyd ki a többit sem.

Tovább


Tücsi a galaktikus

Munkám egyik része, hogy másként látom a világot, mint mások. Időnként mint író. Máskor mint tudományos szerkesztő. Egyébként mint érdeklődő ember.


Toochee blogzin
Mottó: A világ érdekes! Szép, meglepő és mulatságos dolgok a földgolyó minden tájáról.


További blogjaim:
Macskaőrség | Szem-szájnak | Napi videó

| Toochee fotó |


Az oldalon megjelenő hirdetéseket külső ügynökség szervezi, azoknak bármilyen típusú tartalma nem tükrözi a blog készítőjének nézeteit.

Lájkolj!

Kövess!


Az oldalon megjelenő hirdetéseket külső ügynökség szervezi, azoknak bármilyen típusú tartalma nem tükrözi a blog készítőjének nézeteit.


Az oldalon megjelenő hirdetéseket külső ügynökség szervezi, azoknak bármilyen típusú tartalma nem tükrözi a blog készítőjének nézeteit.

Reblog