Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Írország végtelen kőfalai

A végtelen zöld mezőket kőfalak szabdalják fel száz kilométereken át. A csodás és titokzatos látvány titka a józan paraszti ész.

 A világ érdekes Írország mészkő Szürke fal

 

Ha Írország három jellegzetességét kell felsorolni, az a Whiskey, a harsogóan zöld mezők, és a kékesszürke kőfalak.

 A világ érdekes Írország mészkő Szürke fal

A kövek eredete százmillió évekre vezet vissza. Írország területe 370 millió évvel ezelőtt tengerfenék volt, a tenger két kontinenst választott el egymástól, meglepő módon az egyenlítőnél. Ennek a tengernek az üledékéből képződött az a mészkő, amely az Ír-sziget talapzatát adja. Bár Írország buja zöld, de csak egy kicsit kell ásni lefelé, hogy ez a kemény mészkő felbukkanjon.

 A világ érdekes Írország mészkő Szürke fal

Ezek a kövek az írek leggyakrabban használt építőanyaga Ebből készültek Burren kőkorszaki sírjai, Inishmore vaskori domb erődítményei,a középkor várai és kolostorai, a házak és gazdasági épületek, ezek a kövek vannak mindenhol. Keresztbe-kasul az egész országban.

 A világ érdekes Írország mészkő Szürke fal

Számunkra nagyon furcsa, hogy ezek a kőfalak mindenhol ott vannak, apró telkekre szabdalják a végtelen mezőket. Ennek oka prózai. Amikor a gazdák hozzáláttak a földműveléshez, először el kellett távolítani a köveket a földből, hogy szántani lehessen. Egyetlen logikus helyre lehetett pakolni a sziklákat: a telekhatárokra. Így alakult ki, hogy a telkeket kőkerítések veszik körül.

 A világ érdekes Írország mészkő Szürke fal

Ezeknek a falaknak van még egy jellegzetessége. A földek és legelők körül habarcs nélkül, egyszerűen egymásra pakolták a köveket. Így egy laza, omladékony fal épült. Az állatok hamar rájöttek, hogy a fal könnyen rájuk borul, ezért meg sem próbáltak átugrani, vagy átmászni rajta.A világ érdekes Írország mészkő Szürke fal

Az Aran-szigetek az egyik legszebb hely, ahol láthatjuk a kőfalak hatalmas hálózatát, Az Aran-szigetek egy három szigetből álló csoport Galway-öböl szájánál, Írország nyugati partján. A legnagyobb sziget Inishmore más néven Aranmore. A középső az Inishmaan és a legkisebb az Inisheer. Amikor az emberek több mint ezer éve megtelepedtek a kopár sziklákon, egy különleges mezőgazdasági módszert találtak ki.

A világ érdekes Írország mészkő Szürke falit a A A sziklák repedéseibe, a résekbe, komposztált hínárt raktak, amit a tengerparton gyűjtöttek. Ebből jött létre a termőréteg. Ma a szigetek lehetetlenül zöld színűek az alacsony kőfalak osztják fel a mezőgazdasági területeket. ahol szegregáló állattenyésztés folyik. De közben folyamatosan gondozzák a vékony földréteget, hogy a szél ne  fújja el.A világ érdekes Írország mészkő Szürke falA világ érdekes Írország mészkő Szürke falA világ érdekes Írország mészkő Szürke falA világ érdekes Írország mészkő Szürke falA világ érdekes Írország mészkő Szürke falA világ érdekes Írország mészkő Szürke falA világ érdekes Írország mészkő Szürke falA világ érdekes Írország mészkő Szürke fal

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel. Csatlakozz a közel 100.000 főt számláló közösségünkhöz a Facebookon, mert sok mindent csak ott, vagy azon keresztül találsz meg. További blogjaink, és minden egyéb, ami érdekes, de nem ér meg egy blogbejegyzést. Linkek, fotók, videók, rövidebb és hosszabb infók, vagyis bővebb tartalommal várunk rád.

 (via)

A világ érdekes Írország mészkő Szürke fal

Tovább


Ahol a purgatórium kapuja nyílik

A lejáratnál maga Szent Patrik tartott idegenvezetést.

Lough Derg egy kis tó, Írországban, Ulster megyében, az egyik legnépszerűbb keresztény zarándokhely. Érdekesség, hogy még egy ilyen nevű tó van egy kicsit arréb, Shannon megyében.


Nagyobb térképre váltás

 Lough Derg vagy Loch Derg (ír nyelven:Loch Dearg) közel fekszik az az Észak-Ír határhoz. Területe valamivel kevesebb, mint 9 négyzetkilométer. Vizes sekély, viszont halban gazdag. Népszerű horgászhely.

 De a tó igazi érdekessége egy apró szárazföld, a Station-sziget.

A ír hitvilág szerint valaha a szigeten Isten és az ördög osztozott. Háromnegyede az ördög tulajdonában volt, egynegyede felett Isten rendelkezett.

Szent Patrik (akit leggyakrabban Írország védőszentjeként, vagy Írország apostolaként tisztelnek) is megfordult a szigeten, igaz, akkor még csak egyszerűen Patrikként térített. Szent Patrik munkája nem igazán volt sikeres, ezért Istenhez fohászkodott, hogy segítsen neki meggyőzni az ír népet a bibliai és az igék igazáról. Isten a két világ határán megnyitotta a földet, hogy aki itt lenéz, leláthasson a purgatóriumba, és meglássa, bűneiért miként kell szenvednie a tisztítótűzön. Mire számíthat a végítélet órájában.

Ezt azonban Patrik nem csak az Íreknek mutatta meg, hanem az ír földön élő tündéreknek is. Az itteni tündérek valaha angyalok voltak a mennyben, akik a nagy küzdelem idején se Isten, se Lucifer oldalára nem álltak. Nem harcoltak, ezért a mennyben nem maradhattak, de a pokolban sem kellettek. Isten azonban kegyes volt: aki pokol nyílása fölött megbánta bűneit, és három napig böjtöl, az megszabadul bűneitől, és a tisztítótűz veszélyeitől.

Többen jártak odalenn is. A legismertebb Owen lovag, aki  a bűneiért akart vezekelni, ezért kereste fel a barlangot 1153-ban. Élményeit, melyek szerint a valódi purgatóriumban járt, 1180-ban Sawtreyi Henrik ciszterci szerzetes jegyezte le, a történet így egyre ismertebbé vált. Három magyar zarándokot is ismerünk. Járt itt Tar Lőrinc 1411-ben, Malatesta Ungarus de Arimino 1358-ban, és Krizsafán fia György 1353-ban.

De mik a tények? Arra nem találtak bizonyítékot, hogy Patrik valaha is járt volna a szigeten. Viszont van egy barlang, egy keskeny hasadékszerű bejárattal, bűzös kénes kigőzölgésekkel. Maga a barlang nem túl nagy: két méter széles, és megközelítőleg három méter magas. A bejárattól nagyjából hat lépésre a hely két részre oszlik: egy kilenc méter hosszú folyosóra, ahol szinte csak térdelve lehet kiegyenesedni, illetve egy öt méter hosszú fülkére. Ez lenne a Purgatórium lejárata.

A sziget további története is érdekes. A források szerint már az ötödik században is állt egy kis kolostor a szigeten, amely fogadta az ide érkező zarándokokat. Magát a barlangot 1632-ben lezárták, a hívők csak körülötte imádkozhattak. (Gondolom többeknek sikerült túl sokat beszívni a gázokból és ott helyben távoztak az élők közül. Nem sokkal később a kolostort is lerombolták.

A kolostor újraépült, és egy gyönyörű nagy templomban is helyet kapott a szigeten. A hívők a mai napig is elzarándokolnak a szigetre, hogy elvégezzék a háromnapos böjtöt, és imádsággal töltsék az időt. Az épületegyüttes egyre nagyobb lett, hogy helyet tudjanak biztosítani a zarándokoknak.

A barlangot nem lehet már látogatni, és a kénes gőzök kiáramlása is megszűnt. De minden évben hívők sokasága érkezik a szigetre.

A tó és a sziget télen:

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel. Csatlakozz a több mint tizenhétezer főt számláló közösségünkhöz a Facebookon, mert sok mindent csak ott, vagy azon keresztül találsz meg. További blogjaink, és minden egyéb, ami érdekes, de nem ér meg egy blogbejegyzést. Linkek, fotók, videók, rövidebb és hosszabb infók, vagyis bővebb tartalommal várunk rád.

 Ezt láttad már?

Szem-Szájnak gasztroblog:  A legegyszerűbb nyári koktél: Zöld ördög

Napi videó:   Aki szerencsétlen, az duplázik is

Napi fotó:  Igazán kemény sportoló

(via youtube, wikpedia, googlemaps, loughderg)

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tovább


A lélegzetállító szépségű fasor: a Dark Hedges

A világ egyik legszebb fasora az Ír-sziget Angliához tartozó részén, Antrim grófság területén található. Armoy település közelében futó út ma a Bregagh road nevet viseli.

Kétszázötven évvel ezelőtt, a XVIII. század közepén a Stuart-család a családi kastélyhoz vezető út mentén bükkfákat ültetett el. Az évszázadok alatt a fák összeértek, az ágak összefonódtak, a fény és az árnyék különös táncot jár felettünk.


Nagyobb térképre váltás

A bükkfák legtöbbje ma is teljes pompájában áll az út két oldalán, és boltívként, természetes alagútként borul az út fölé.

Tovább


Tücsi a galaktikus

Munkám egyik része, hogy másként látom a világot, mint mások. Időnként mint író. Máskor mint tudományos szerkesztő. Egyébként mint érdeklődő ember.


Toochee blogzin
Mottó: A világ érdekes! Szép, meglepő és mulatságos dolgok a földgolyó minden tájáról.


További blogjaim:
Macskaőrség | Szem-szájnak | Napi videó

| Toochee fotó |


Az oldalon megjelenő hirdetéseket külső ügynökség szervezi, azoknak bármilyen típusú tartalma nem tükrözi a blog készítőjének nézeteit.

Lájkolj!

Kövess!


Az oldalon megjelenő hirdetéseket külső ügynökség szervezi, azoknak bármilyen típusú tartalma nem tükrözi a blog készítőjének nézeteit.


Az oldalon megjelenő hirdetéseket külső ügynökség szervezi, azoknak bármilyen típusú tartalma nem tükrözi a blog készítőjének nézeteit.

Reblog