A jövőben játszódó filmekben épp elégszer láthattunk vákuumliftet, vákuum-vasutat, és mindenféle olyan közlekedési eszközt, amelyek ezen az elven működnek. Az elv is egyszerű: Helyezzünk el egy csőben egy olyan tárgyat, amely légmentesen illeszkedik a cső falához. Ha a tárgy előtt megritkítjuk a levegőt, a tárgy mögött túlnyomást hozunk létre, a tárgy a kisebb nyomású térirányába mozdul. Mint egy dugattyú. A módszer nem új, a klasszikus csőposta is így működik.

Egy argentin cég, a Vacuum Elevators piacra dobta "Residental Pneumatic Vacuum Elevator" nevű szerkezetét. Nincsenek benne kábelek, dugattyúk, emelőcsigák. Turbinák préselik át a levegőt a kabin alá vagy fölé. A cső és a kabin is víztiszta polikarbonátból készül, amely körpanoráma kilátást biztosít, amelyet csak kismértékben korlátoz a cső könnyített alumínium váza.

Az RPVE egy komplett egységet alkot, a beépítéshez nincs szükség különleges épületgépészeti beavatkozásra. Mindössze biztosítani kell neki az áramot, és lyukat fúrni a plafonba. A szerkezet 1 méter átmérőjű, 204 kilogramm teherbírású. Sebessége 15 cm másodpercenként. A tervezők természetesen a biztonságról is gondoskodtak. Nem zuhan le a kabin, ha elszökik a levegő, a biztonsági fékek könnyedén leeresztik a fülkét, az ajtóknál biztonsági retesz rögzíti. Nem lehet benne megfulladni sem.

Jelenleg két-, három-, és négyszintes változatban létezik, valamint megvásárolható a kerekes-székes típus is. Az ára 20.000 dollár.

Csatlakozz  a több mint háromezres közösségünkhöz a Facebookon, mert sok mindent csak ott találsz meg, ami érdekes, de nem ér meg egy blogbejegyzést. Linkek, fotók, videók, rövidebb és hosszabb infók, vagyis bővebb tartalommal várunk rád.

Ezt láttad már?

Autó a falon

A legzseniálisabb vízóra

Kocsinyitás karórával

 

Ne hagyd ki a többit sem (ugrás a főoldalra)